Visveiling Urk neemt vismijn Vlissingen definitief over
3 min read![](https://visserij.nl/wp-content/uploads/2025/02/Visafslag-vlissingen-foto-Zeeuwsevisveilingen.nl_-1024x645.jpg)
Visafslag Vlissingen, foto Zeeuwsevisveilingen.nl.
Insula Urk Holding (Visveiling Urk) neemt definitief de Vismijn Vlissingen over. Na een openbare selectieprocedure maakten aandeelhouders gemeenten Sluis en Vlissingen op 4 december 2024 de voorgenomen gunning bekend.
Daarna volgde een termijn van 20 dagen waarin er bezwaar kon worden gemaakt. Er is geen bezwaar ingediend, dus niets staat de overname door Urk nog in de weg.
Vismijn Vlissingen blijft behouden voor Zeeland
Een belangrijke voorwaarde in de selectieprocedure was dat de Vismijn Vlissingen behouden blijft voor Zeeland. Urk voldoet hieraan. Ook wordt aan alle andere gestelde voorwaarden voldaan, zoals overname van het volledig personeelsbestand met behoud van hun arbeidsvoorwaarden en de instandhouding van de bestaande pensioenregeling van het huidige personeel.
Tevens heeft Urk plannen gepresenteerd die zorgen voor een gezonde exploitatie van de Vismijn in Vlissingen.
Nieuw perspectief voor vissers, handel en personeel
Insula Urk Holding B.V. met vestigingen in Urk en Harlingen, heeft een ijzersterke marktpositie binnen de Europese visindustrie. Het nationaal en internationaal georiënteerde en innovatieve bedrijf, is hét viscentrum van Europa en biedt zowel voor de aanvoerder als koper veel voordelen.
Lange termijn
Voor de Visveiling Urk is de overname van de Vismijn Vlissingen een investering in de lange termijnvisie van de Coöperatie.
Vlissingen is namelijk de belangrijkste aanlandingshaven voor de visserij in de Zuidelijke Noordzee. Daarmee verwacht de Visveiling Urk dat er extra aanvoer komt door een aandeel in de groeiende stroom flyshootvis en dat het bedrijf een groeiend marktaandeel in de Nederlandse garnalenvisserij zal verwerven. Verder wordt lokale verkoop en verwerking van vis voorzien die wordt aangeland in Vlissingen. Bovendien ziet men groeimogelijkheden op gebied van andere (logistieke) dienstverlening.
Visaanbod in Vlissingen
Er moet wel voor gezorgd worden dat zoveel mogelijk vis ook in Vlissingen ter veiling aangeboden wordt. En dat ook meer Zeeuwse vissers weer gebruik gaan maken van de veiling in Vlissingen. Ook Urker vissers kunnen voortaan hun vangst in Vlissingen aanmeren en via de Urkerklok verkopen. De vangst kan dan rechtstreeks naar België of Frankrijk en hoeft niet meer via Urk te gaan.
Als dat gebeurt en alle vis op één klok wordt geveild, worden meer handelaren bereikt en is er meer kans op een goede prijs. Dat wil het bedrijf bereiken met vernieuwing en automatisering.
Robuust investeringsprogramma
Om de vismijn weer rendabel te maken, zijn naast de kennis en expertise vanuit Urk ook investeringen nodig. Via de subsidies vanuit het Visserij Ontwikkel Plan (VOP) maakt Urk middelen vrij voor investeringen in de visverkoop vanaf zee: de vis aan boord sorteren en vanaf het schip verkopen.
Hierdoor is minder ‘handling’ nodig en gaat er dus minder tijd verloren, waardoor de verse vis eerder bij de koper is. Ook zijn investeringen gepland voor het machinaal sorteren van tong, het automatiseren van het weeg- en opnameproces, het moderniseren van de zeefinstallatie en voor een betere conservering van garnalen.
Bijdrage aan de Kenniswerf
Naast de investeringen gaat Urk ook inzetten op samenwerking met de HZ University of Applied Sciences. Er wordt al samengewerkt met de wetenschap en overheid in projecten als ‘catchingdata’ en ‘optifish’.
Ook zijn projecten voorzien op het gebied van onder andere dataverzameling en -analyse, natuur- en milieu en praktijkopdrachten voor studenten.
Geen tijd te verliezen
Óp korte termijn wordt de definitieve overeenkomst getekend. Maar om geen onnodige tijd te verliezen, organiseerde Visveiling Urk op 17 januari 2025 in Vlissingen al bijeenkomsten door met vissers, handelaren en personeel. Het bedrijf wil iedereen mee nemen in de nieuwe plannen. Er gloort weer hoop voor de Vismijn in Vlissingen!