Europese visserijsector vraagt om minder regels en meer financiële zekerheid
4 min gelezen
Roep voor minder regels en meer financiële zekerheid voor Europese vissers
LORIENT – Europese visserijproducentenorganisaties roepen de Europese Commissie op om het Gemeenschappelijk Visserijbeleid (GVB) sneller en praktischer te herzien. Daarnaast pleiten zij voor een beschermd EU-budget voor de visserijsector in de periode 2028–2034 en voor minder administratieve lasten. Dat zijn de belangrijkste conclusies van de jaarlijkse ledenbijeenkomst van de European Association of Fish Producers Organisations (EAPO), die plaatsvond in het Franse Lorient.
Dertig producentenorganisaties uit twaalf landen kwamen bijeen om hun prioriteiten voor het komende jaar vast te stellen. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Franse EAPO-lid Les Pêcheurs de Bretagne. Ook Europarlementariër Isabelle Le Callennec, lid van de visserijcommissie van het Europees Parlement, en vertegenwoordigers van het directoraat-generaal Maritieme Zaken en Visserij (DG MARE) waren bij de gesprekken betrokken.
Volgens EAPO-voorzitter Jean-Marie Robert is samenwerking tussen de verschillende vissersvloten essentieel. „EAPO vertegenwoordigt van de kleinste vaartuigen tot de grootste. Die eenheid is onze kracht nu belangrijke besluiten over de visserij worden genomen.”
Beschermd budget noodzakelijk
Een van de belangrijkste aandachtspunten is de Europese meerjarenbegroting voor 2028–2034. EAPO vreest dat de visserijsector binnen de voorgestelde nationale en regionale plannen moet concurreren met andere sectoren, waardoor financiering voor de visserij onder druk komt te staan.
De Europese Commissie stelt voor om 2 miljard euro voor de sector te reserveren. Volgens EAPO is dat bedrag onvoldoende. De organisatie steunt daarom het standpunt van de visserijcommissie van het Europees Parlement om de beschikbare financiering ten minste op hetzelfde niveau te houden als in de periode 2021–2027 onder het Europees Fonds voor Maritieme Zaken, Visserij en Aquacultuur (EMFAF).
De leden willen de politieke druk op nationale overheden opvoeren om ervoor te zorgen dat de visserijsector ook in de volgende begrotingsperiode over voldoende financiële middelen beschikt.
Daarnaast waarschuwt EAPO voor een te strikte toepassing van het Europese beginsel ‘do no significant harm’. Volgens de organisatie kan een dergelijke interpretatie de toegang tot financiering voor bedrijven in de visserijsector onnodig beperken.
Herziening visserijbeleid moet sneller
EAPO vindt dat de herziening van het Gemeenschappelijk Visserijbeleid gericht en tijdig moet plaatsvinden. De organisatie verwelkomt de oproep van het Europees Parlement tot een ambitieuze hervorming, maar benadrukt dat de Europese Commissie nu concrete stappen moet zetten.
Onderwerpen die volgens de producentenorganisaties aandacht verdienen, zijn onder meer een grondige herziening van de aanlandplicht, het bevorderen van de verduurzaming en modernisering van de Europese vissersvloot en een betere beoordeling van de sociaaleconomische gevolgen van het beheer dat is gericht op het bereiken van de maximale duurzame opbrengst (MSY).
Ook moet de regelgeving eenvoudiger worden. EAPO wil bijdragen aan de evaluatie van de gemeenschappelijke marktordening voor visserijproducten en steunt de oproep van het Europees Parlement om onder meer de controleverordening en de regels voor het EMFAF tegen het licht te houden.
Volgens de organisatie staat een deel van de recent ingevoerde wetgeving juist haaks op het streven naar minder administratieve lasten en lagere kosten.
Toenemende druk op visgronden
Naast regelgeving en financiering maken de producentenorganisaties zich zorgen over de toenemende ruimtelijke druk op zee. Offshore windparken, kabelroutes en beschermde natuurgebieden nemen steeds meer ruimte in beslag in gebieden waar vissers al generaties lang actief zijn.
Daardoor dreigen vissers hun traditionele visgronden te verliezen. Anders dan boeren beschikken vissers niet over eigendomsrechten op hun visgronden en kunnen zij relatief eenvoudig uit bepaalde gebieden worden verdrongen.
Met het oog op de aangekondigde Europese Ocean Act roepen de EAPO-leden de Europese Commissie op om de visserij nadrukkelijk te erkennen als een legitieme bron van voedsel en als een belangrijke bijdrage aan de Europese voedselzekerheid.
Visserijmogelijkheden voor 2027
Ook de wetenschappelijke adviezen over de visbestanden en de vaststelling van de vangstmogelijkheden voor 2027 kwamen aan bod. EAPO onderschrijft het gebruik van wetenschappelijk advies van de Internationale Raad voor het Onderzoek van de Zee (ICES), maar signaleert problemen met de voorspelbaarheid en consistentie ervan.
De organisatie wijst onder meer op vertragingen tussen gegevensverzameling en advisering, het opnieuw uitbrengen van adviezen en grote jaarlijkse schommelingen. Dit zorgt volgens EAPO voor onzekerheid bij vissers en visserijbedrijven.
De organisatie pleit daarom voor betere lange termijn beheerplannen en een duidelijk kader waarin zowel natuurbeschermingsdoelen als sociaaleconomische belangen worden meegewogen.
Daarnaast moet de Europese Unie volgens EAPO haar visserijrechten blijven verdedigen in afspraken over de verdeling van visbestanden met kuststaten buiten de EU.
Makreel en demersale bestanden
Bij de pelagische visserij, waaronder de makreelvisserij, laten de adviezen voor 2027 over de hele linie hogere niveaus zien. Voor makreel ligt het advies 102 procent boven dat van vorig jaar, maar 11 procent onder de verwachte vangsten voor 2026.
Tim Heddema, voorzitter van de Northern Pelagic Working Group van EAPO, benadrukt dat een eerlijke verdeling van de vangstmogelijkheden tussen de betrokken kuststaten noodzakelijk is voor duurzaam beheer. Hoewel het makreelbestand boven het referentiepunt voor de ondergrens ligt, is de situatie volgens hem niet ideaal.
Voor demersale visbestanden in onder meer de Keltische Zee, het Kanaal en de Noordzee zijn volgens EAPO verdere gesprekken tussen de betrokken beheerders noodzakelijk. Daarbij gaat het onder andere om tong in het oostelijke deel van het Kanaal, kabeljauw in de noordelijke wateren en koolvis.
Positiever is de beoordeling van het zeebaarsbestand in de noordelijke wateren. EAPO ziet aanleiding om met het Verenigd Koninkrijk afspraken te maken over het beëindigen van het moratorium. Ook moet bij het vaststellen van quota meer rekening worden gehouden met klimaatverandering en de praktijk van gemengde visserijen, waarbij meerdere soorten tegelijk worden gevangen.
De volgende bijeenkomst van EAPO staat gepland in Vigo, Spanje, in aansluiting op de algemene ledenvergadering van juni 2027.