Professor ontkracht klimaatmythe over visserij met sleepnetten
2 min read
Visserij met sleepnet.
Er is geen bewijs dat bodemsleepnetten een directe en onmiddellijke impact hebben op het klimaat, zegt professor Katherine Richardson van de Universiteit van Kopenhagen.
Er wordt van tijd tot tijd gespeculeerd dat visserij met sleepnetten een negatieve invloed op het klimaat zou hebben. Een snelle zoekopdracht op Google levert talloze artikelen op met dramatische koppen zoals “sleepnetten stoten enorme hoeveelheden CO2 uit in de atmosfeer” en “sleepnetten schaden het klimaat net zoveel als luchtverkeer“.
De theorie dat sleepnetten veel CO2 in de atmosfeer brengen, is afkomstig uit een studie uit 2021, die in veel media-aandacht heeft gekregen.
Wat klopt er nou eigenlijk?
De studie is nadien fel bekritiseerd, maar wat is nu feit en wat is fictie? De Deense Fiskeri Tidende sprak hierover met Katherine Richardson, professor in de oceanografie aan de Universiteit van Kopenhagen, één van de toonaangevende experts op het gebied.
“Bodemnetten roeren organisch koolstof op dat op de zeebodem is opgeslagen – dood materiaal. Bacteriën in het water breken dit koolstof daarna af tot CO2. Die afbraak verloopt sneller dan wanneer het materiaal in de bodem zou blijven, onder andere omdat er meer zuurstof in het water is dan in het sediment. Dat dit gebeurt, is redelijk goed gedocumenteerd. Het verhoogt de CO2-concentratie in het bodemwater, maar dat betekent niet automatisch dat er een klimaateffect is,” zegt Richardson.
“Om het klimaat te beïnvloeden, moet de CO2-concentratie aan het zeeoppervlak toenemen. Want het is die concentratie die bepaalt of de oceaan CO2 opneemt of juist afgeeft aan de atmosfeer. Ik heb nog geen overtuigend onderzoek gezien dat aantoont dat verhoogde CO2 bij de bodem ook leidt tot een verhoging aan het oppervlak. Daarom denk ik niet dat er bewijs is dat sleepnetten een directe en onmiddellijke klimaateffect hebben,” aldus Richardson, over het veelbesproken klimaateffect maakt ze zich geen zorgen.
Hardnekkige mythe
Henrik Lund, bioloog bij de Deense Visserijvereniging, is blij dat de hardnekkige klimaatmythe over bodemsleepnetten eindelijk wordt weerlegd door een Deense expert.
“Het is goed dat een Deense professor nu duidelijk zegt dat visserij met sleepnetten geen schadelijk klimaateffect heeft. Het zijn complexe processen die een rol spelen, maar visserij met dit soort netten leidt niet rechtstreeks tot uitstoot van CO2 van de zee naar de atmosfeer,” zegt hij.
Over de impact op het mariene milieu zegt Lund dat die afhangt van het soort netten en van het type zeebodem waarop gevist wordt.
“Het is duidelijk dat het produceren of oogsten van voedsel invloed heeft op de natuur en haar ecosystemen. Visserij met sleepnetten beïnvloedt de zeebodem ook, maar in vergelijking met veel andere vormen van voedselproductie is de impact zeer beperkt. Om precies te bepalen hoe groot die impact is, is het belangrijk om de specifieke netten en zeebodemtypen wetenschappelijk te onderzoeken“.
Bron: Fiskeri Tidende